Огірки під плівкою

06.05.2016

Всі ми любимо огірки і добре знаємо, що це досить ніжна й примхлива культура, яка потребує постійної уваги і догляду. Хочемо розповісти про оригінальний спосіб вирощування огірків, для якого не потрібно великих затрат часу і матеріальних ресурсів. Насамперед слід зауважити, що таким способом можна вирощувати будь які сорти і гібриди огірків, призначені для відкритого ґрунту. Ніякої попередньої підготовки посівного матеріалу проводити не потрібно, але якщо є можливість і бажання можна замочити насіння на ніч.

На городі намічаємо грядку шириною 100–120см, довільної довжини, вкриваємо її органічними рештками. Для цього можна використати минулорічну траву, неперепрілий компост, стружку, тонкі гілочки від обрізування ягідників і дерев, побутові органічні відходи, тобто все, що може протягом літа перепрівати і давати тепло. Всю зібрану органіку розсипаємо шаром на місці майбутньої грядки, прикопуємо її і формуємо грядку на 15–20см вищу від поверхні ділянки. Потім по центру грядки через 70–100см викопуємо лунки розміром приблизно 35х35х20см, об`ємом до півтора відра. Ґрунт з лунок рівномірно розкидаємо по поверхні грядки.

Після цього в центрі кожної лунки зробити заглиблення діаметром 20см і глибиною до 10 см,  засипати туди поживну суміш з компосту, родючої землі, попелу та мінеральних добрив. Всю грядку добре полити, не порушуючи лунок, висіяти в них по 6 насінин, загорнути землею з грядки товщиною 2см. Дуже важливо зразу ж зробити лунки достатньої глибини, щоб після загортання насіння рівень ґрунту в них був на 5–6см нижчий поверхні грядки. На цьому сівбу закінчено.

Тепер накриваємо грядку прозорою плівкою (можна брати таку, яка вже була у вжиту, але без великих дірок) без будь якого каркасу, укладаючи її безпосередньо на ґрунт. По краям плівку притискаємо старими дошками, цеглинами, вона залишатиметься до осені. Якщо є великі дірки, одразу ж слід підкласти під них шматочки плівки і закріпити їх будь яким способом. Це робимо для того, щоб через дірки не вилазили бур’яни, які проростатимуть під плівкою між лунками.

Наступний етап - налагодження підґрунтового поливу. Для цього використовуємо поліетиленові пляшки з під напоїв місткістю 1,5–2л, по одній на лунку. З кожної пляшки зняти кришку, зрізати дно. У плівці навпроти лунки прорізаємо невеликі отвори (по діаметру пляшки), через які підготовленні пляшки під не великим кутом заглиблюємо у ґрунт. Після цього перевіряємо роботу кожного пристрою, для цього в пляшку заливаємо воду. Вона повинна витікати повільно, не заливаючи лунку водою, а тільки зволожувати землю. Якщо ж вода заливає лунку, пляшку потрібно заглибити більше, а коли не витікає – трохи її підняти. Пляшки необхідно чимось закріпити. 

Через ці пляшки, крім поливів, зробіть дворазове підживлення рослин. Слід зауважити, що поливати доводиться раніше, ніж за традиційного способу вирощування огірків, і води витрачається значно менше. У помірно дощове літо достатньо одного поливу на тиждень, норма витрати води 3–4л на лунку.

На цьому найбільш трудомісткий період робіт закінчується. Грядка під плівкою постійно буде теплою, бо зігрівається сонцем і теплом від органіки, що розкладається. Кожна лунка тимчасово стає мікротепличкою, в якій створюються оптимальні умови для проростання насіння і початкового росту рослин огірків. На грядці сходи з`являться вже на п`ятий – шостий день після висіву насіння.

Наприкінці травня коли рослини починають впиратися в плівку, гострим ножем акуратно розрізати її над лунками навхрест і випустити рослини «на волю». У кожній лунці виполоти бур`яни, прорвати сходи, залишивши по чотири найкраще розвинуті рослини. При цьому зайві рослини не вириваємо, а вищипуємо, щоб не пошкодити коріння. Бур`яни під плівкою між лунками видаляти не потрібно. Вони перетворюються на «няньок» для огірків. Коли бур`янам стане тісно під плівкою, вони її піднімуть, створюючи для огірків м`яку «подушку». В холодні ночі бур`яни під плівкою будуть інтенсивно дихати, зігріваючи культурні рослини. Плівка скорочує до мінімум контакт огірків з ґрунтом, вони менше хворіють.

Отже, ви все, що треба зробили, залишилось тільки збирати урожай. Це дуже приємне заняття. А  збирати буде що. Огірки вродять рясно, всі вони будуть чистенькі і рівненькі.