Шовковиця прикрасить ваш сад

07.05.2016

З давніх-давен люди вирощують шовковицю. Листя цієї рослини є кормом для тутового шовкопряда, з коконів якого отримують натуральну шовкову пряжу.

Колись екзотична шовковиця давно вже стала «своєю» на нашій землі.  Росте це дерево повсюдно, воно гарне і довговічне. А ще шовковиця, незважаючи на примхи погоди, щороку рясно родить і дарує смачні та цілющі плоди. Найкорисніші вони у свіжому вигляді. Через щедрий врожай їх споживають і місяць і півтора, а також можна заготовити ці ягоди про запас, а відтак значно подовжити оздоровчий шовковичний сезон.

Шовковиця містить багато корисних для здоров`я людини речовин: каротин, вітаміни С, В1, В2, В6, В9, Р, РР та інші, мінерали, цукор, органічні кислоти. Плоди шовковиці посилюють процес кровотворення, допомагають при шкірних захворюваннях. Їх застосовують при нездужаннях серця, печінки, жовчного міхура, а також від негативних наслідків лікування хімічними препаратами й антибіотиками. Вони поліпшують зір. Широко використовує шовковицю для лікування різних хвороб східна медицина, і там небезпідставно вважають, що шовковиця значно подовжує життя людини.

Дерево шовковиці дуже гарне, споглядати його - одне задоволення, воно чудово прикрашає садок або подвір`я. Це швидкоросла і світлолюбна рослина. Вона вітрозапильна. Існують як дводомні, так і однодомні форми. У перших чоловічі та жіночі квітки розташовані на різних деревах, у других – в одному суцвітті.

Розмножують шовковицю насінням, щепленням, паростками, зеленими і здерев`янілими живцями. Плакучу форму шовковиці, окрім того, можна успішно розмножувати горизонтальними відсадками. При розмноженні шовковиці насінням властивості сорту передаються не повністю. Окрім того цей спосіб розмноження дає частину рослин лише з чоловічими квітками. Насіннєве розмноження застосовують здебільшого для виведення нових сортів. З насіння вирощують і підщепу, як правило, білу шовковицю. Збирають насіння зі здорових і ще не старих дерев. Коли плоди достигнуть, їх струшують на поліетиленову плівку або щось інше. І на плівці плоди залишаються на деякий час на сонці, щоб повністю достигли. Потім їх вміщують у будь який посуд, де тримають 1–2 дні, аби вони трохи закисли. Після цього плоди розтирають руками у відрі з водою. Нежиттєздатне насіння спливає на поверхню води, і разом з нею його зливають.

Масу, що залишилась у відрі, кладуть у сито і промивають водою, аж доки там зостанеться лише чисте насіння. Потім його підсушують. Насіння шовковиці зберігає схожість близько року. Воно дуже дрібне: маса 1000 насінин становить близько 1,5 г. Висівають насіння шовковиці у квітні, травні, дбаючи, щоб сходи не потрапили під весняні заморозки.

Перед сівбою бажано провести стратифікацію насіння. Для цього його протягом 1–2 місяців тримають у вологому стані при температурі -7…+20С. Якщо ж насіння не стратифіковане, то перед сівбою його обов`язково треба на 2–3 дні замочити у  воді.

Сіють насіння шовковиці у добре розпушений ґрунт на ділянці, у парнику чи в ящику. Ґрунт має бути легким і багатим на поживні речовини. З появою сходів грядку в спекотний період доцільно притіняти. Якщо вони не густі, то сіянці залишаються на тому ж місті ще на один рік. Коли ж рослинам тісно, то їх треба розсадити, бажано у фазі п`ятого листка.

Розмноження щепленням.

Щеплюють шовковицю навесні або влітку. Весняне щеплення роблять тільки на підщепах, які пересаджено для цього з попереднього року, а літнє – на підщепах, пересаджених восени або рано навесні. Період весняного щеплення настає з початком розпускання бруньок на дереві і триває до закінчення цвітіння.

Для весняного щеплення живці нарізують з урожайних рослин пізно восени, коли ті перебувають у стані спокою. Зберігають у вологому піску. Можна їх зберігати і в поліетиленовому мішечку, закопаному під снігом, або в холодильнику. Температура зберігання -2…+20С. Коли в підщеп настане період сокоруху, їх щеплюють.

Для літнього щеплення окуліруванням використовують пагони поточного року. У шовковиці є два типи пагонів: вегетативні – видовжені, з великими листками, і плодоносні – вкорочені, з меншими листками. То для окулірування треба брати вегетативні пагони, підшукуючи такі, у яких добре розвинуті бруньки. Щеплення краще робити на висоті 10–25 см.

Розмноження зеленими живцями.

Зелені живці шовковиці, як і інших рослин, укорінюють у закритому ґрунті при великій вологості повітря.

Вирощування.

Шовковиця – рослина невибаглива. Вона може рости на будь-яких ґрунтах. Але найкращими для неї є родючі, глибокі, глинисто-піщані, ліпше сухі, ніж вологі. А особливо важливо, щоб у них не застоювалася вода. Схема садіння шовковиці на великих площах значною мірою залежить від того, як сформовано дерево.

Ями для садіння копають завглибшки 60–70см і діаметром 70–100см. Перед садінням  їх на третину заповнюють верхнім родючим шаром ґрунту. Після садіння рослини поливають, а землю довкола них мульчують.