Зберігання картоплі. Хвороби і способи боротьби з ними

10.12.2014

Клубні картоплі в процесі зберігання можуть вражатися як мінімум 20-ма видами різних гнилей, інфекція яких потрапляє в сховище з урожаєм, накопичується там протягом декількох років.

Найбільш поширеною і небезпечною хворобою картоплі при її зберіганні є мокра бактеріальна гниль. Джерело зараження - грунтові сапрофітні бактерії, які найчастіше вражають пригноблений, ослаблений іншими хворобами (фітофторозом, чорною ніжкою) або шкідниками організм картоплі, особливо при його вирощуванні на перезволожених і засмічених грунтах. Хвороба надзвичайно активна в слабопровітрюваних сховищах при підвищенні там температури. Відомі випадки, коли при сприятливих для розвитку бактерій умовах партії картоплі повністю згнивали протягом 10-15 днів.

Тканини хворих бульб розкладаються, перетворюючись на гнильну, слизову масу, що має різкий неприємний запах.

Хворі бульби є основним джерелом інфекції у сховищі. А якщо хвороба не встигне повністю проявитися в сховище, то вона наздоганяє уражені бульби в полі, особливо, коли їх висаджують в непрогрітий вологий грунт. У цьому випадку сходи бувають сильно зріджені, і фітопатогенні бактерії накопичуються в грунті і на рослинних рештках, стаючи вогнищем інфекції для врожаю наступних років.

Фузаріозна суха гниль викликається декількома видами грибів роду фузаріум. Захворювання проявляється зазвичай через кілька тижнів після закладки картоплі на зберігання, особливо на бульбах великого розміру, пошкоджених шкідниками, а також уражених хворобами (фітофторозом та ін.), травмованих.

На початку на бульбах з'являються землисто-бурі тьмяні, злегка вдавлені плями, які поступово збільшуються в розмірах, а шкірка при цьому морщиться, утворюючи складки у вигляді концентричних кіл. У бульбі утворюються порожнечі, які заповнюються міцелієм гриба, а його поверхня покривається нальотом з утворенням бородавок жовтуватого кольору. М'якоть бульби стає сухою і м'якою, вона забарвлюється в бурий колір. Хвороба швидко прогресує, особливо при підвищенні температури і вологості повітря в сховищі, і може заражати сусідні бульби. Висаджені в грунт бульби, уражені сухою гниллю, можуть стати не тільки джерелом інфекції для сусідніх рослин, але і причиною розріджені сходів і низького врожаю.

Величезної шкоди картоплі, особливо в роки з великою кількістю опадів і зниженими температурами повітря під час вегетації, завдає фомозна гниль. Хвороба проявляється у вигляді вдавлених округлих плям (виразок) 2-5 см в діаметрі, які нагадують сліди від ґудзики. Шкірка в цих позначках натягнута, а при підвищенні вологості вона розтріскується і з тріщин проростає сіруватий міцелій. Розмір плям поступово збільшується. При фомозной гнилі пошкодження на поверхні бульби можуть бути невеликими, а всередині гниль охоплює значну його частину. Фомоз на бульбах картоплі під час їх зберігання майже завжди розвивається в комплексі з сухою фузаріозною гниллю та іншими хворобами. Розвитку та поширенню фомозної гнилі сприяють підвищена температура повітря в сховищі (до 8-11 С).

Великої шкоди бульбам картоплі завдає і фітофтороз, якщо під час вегетації з ним не велася боротьба і за два тижні до збирання не було скошене бадилля, що дозволило інфекції переміститися на бульби. На них з'являються чітко окреслені плями з різним забарвленням, залежно від кольору шкірки. Хвороба часто зустрічається з фузаріозною сухою гниллю, що завдає значної шкоди картоплі.

Бульби картоплі, уражені в період вегетації нематодами, майже завжди привертають до себе збудників таких небезпечних хвороб, як мокра бактеріальна і суха фузаріозна гниль, які спільними зусиллями сприяють загниванню великих партій картоплі.

Кільцева гниль викликається нерухомими паличкоподібними бактеріями. Зараження бульб відбувається головним чином в полі ще на ранніх стадіях утворення клубнів. Бактерії з судин хворого куща проникають в судинну систему здорового. Зараження може відбуватися при збиранні, коли інфекція з хворої бульби може потрапляти на здорову при їх контакті, а також при контакті здорової бульби з бадиллям хворої. Патогенні бактерії від хворих бульб до здорових можуть переноситися шкідниками картоплі, наприклад, слимаками, які живуть в сховищі, а в південних районах - гусеницями картопляної молі. Вогнища захворювання бульб цією хворобою зосереджені в основному в північних районах України і в Прикарпатті, а поширюються головним чином з посадковим матеріалом. У сховищах хвороба проявляється в кінці зими - початку весни. Бактерії поступово накопичуються в судинному кільці бульби, закупорюють його і воно загниває. Це добре видно на поздовжньому розрізі бульби. Потім починає загнивати весь бульба, він розкладається, перетворюючись на білу в'язку масу з неприємним запахом. Іноді вигнила частина бульби висихає, утворюючи пустоти.

Уражена цією хворобою картопля «садушка», особливо різана перед посадкою, при поганій дезінфекції ножа або при її відсутності може за рік збільшити кількість хворих рослин на 10-30%.